Fejl
  • JFile: :læs: Kan ikke åbne fil: http://www.roning.dk/da/servicemenu/RSS/DFfR%20Nyheder.aspx
Besked
  • Failed loading XML...
Udskriv

Dåb og jomfrutur med Sølager

Skrevet af Hans Garde.

Kære Frederiksværk ro- og kajakklub.

Solager daab1Tillykke med den nye inrigger 2ér i træ fra Grejsdalen.
Båden blev leveret mellem jul og nytår, og materialforvalter Peter Holst har klargjort båden til første sejlads ( han måtte dog melde afbud p.g.a. sygdom til jomfrusejladsen ).
I dag d. 13. januar 2013 er båden blevet døbt af Jan og Bastian, og båden er døbt Sølager, og jomfruturen er naturligvis gået til Sølager.

Sølagers dåb foretaget af Jan Lauritsen og Bastian Wendel ( foto Hans )

Det har været med spænding, at den meget flotte nye båd skulle på vandet for afprøvning af sødygtighed, manøvredygtighed, stabilitet, og hvad båden nu ellers skal udsættes for, af de forventningsfulde brugere i vores roklub. Førstehåndindtrykket er i hvert fald, at båden til fulde lever op til de forventninger, som man må stille til et sådant fartøj. Båden er leveret med en meget flot finish og er utrolig smuk i sin udformning.

Jan og Bastian på vej over til havnen ( vinterroning ) til jomfrusejladsen
sammen med Hans ( foto ), med den ny døbte båd Sølager
Jomfruturen startede i stille vejr, med vind fra SØ, og turen mod Sølager gik som en drøm, med vind skråt ind fra bagbordsside. Ved styrmandsskift ved Campingpladsen måtte det konstateres, at "damen" er noget følsom ved voksne mænds styrmandskifte.
Den videre tur gik gennem Kulhusrenden til Sølager, med dejlige store bølger ind fra agter, og dermed en rigtig god fart.
Styrmandskift ved Sølager var noget urolig på grund af tiltaget vind.

Solager daab2
Turen hjem var med tiltaget vind fra SØ, men den nye båd skar sig rigtig godt ind i bølgerne, og der var fortsat en god fornemmelse af fart i båden.
Jomfruturen er foregået på en smuk solbeskinnet vinterdag.
Jomfruturen som blev foretaget af Jan Lauritsen, Bastian Wendel og Hans Garde forløb med en god fornemmelse af, at vores klub har fået endnu et fartøj, som vi vil få stor glæde af i de kommende år. Vi venter spændt på at se 4ér inriggeren til sommer og hvad den kan præstere.

Hans Garde

Nyt medlem?

P6230029 2Frederiksværk Ro- og Kajakklub er en klub med mange forskellige medlemmer. Det fælles udgangspunkt er dog at vi gerne vil være sammen om at nyde naturoplevelserne på vandet på sikker vis. Uanset om vi ror inrigger/ outrigger eller kajak....eller begge dele.

Læs mere her