Besked
  • Failed loading XML...
Udskriv

Den første nye glasfiber-inrigger

 

I går, torsdag den 4. juni, ankom klubbens nye glasfiber-inrigger, en fireårers.


1. firer_i_klubben_03

 

Allerede i går aftes fik den så sin jomfrutur, og alle var selvsagt meget spændte på, hvordan den ville opføre sig i vandet, og hvordan den ville være at ro.


De heldige jomfru-roere var Hans Garde, Merete Søndergaard, Lars Hyllested, Lena Hansen og Peter Holst-Jørgensen.

 

Her er et uddrag af tilbagemeldingerne:

 

Vi stod ud i hård vind fra vest med skumtoppe på bølgerne, lidt nervøse for, om båden nu kunne holde. Efter afsejlingsmanøvren blev kommandoen "RO VÆK" givet. Som altid forventer man et accelerations-kick, indtil båden flader ud og finder marchrytmen.
Vi blev ikke skuffede... al tvivl om holdbarhed, stabilitet, styrbarhed m.m. blev manet i jorden af en fantastisk acceleration, der skød båden i gang som en kanonkugle. Selv i den stærke modvind kunne farten uden problemer let holdes på et højt niveau.
De første skumtoppe skar vi igennem som en jernkile uden rystelser fra det stive skrog. Enkelte bølgeskvulp slog ind over, da vi havde bølgen 50-60 grader ind på bagbord stævn, men på 90 grader skar vi lige igennem.
Skiftet blev foretaget med åren på vandet. Båden holdt sig længe oppe imod bølgen under skiftet, der var forbavsende stabilt... måske pga. de udlagte årer?
Vi rundede den grønne bøje ved flyvepladsen og fik vinden ind lige agter. Det indbød til træsejl, og på et øjeblik var farten oppe på 6 knob.
Vi skar pænt igennem medsøerne, lå stabilt i vandet og blev løftet tilpas fri af søerne. Vi strøg lige hjem uden skift, med lidt problemer med gearingen af åren på etter-pladsen, der fangede en del ugler, men vi formåede at holde 7 knob + hele vejen.
Peter
 
Den nye båd er supergod at ro i. Den ligger fint i vandet, er meget stabil og skyder en gevaldig fart! Det er et godt køb. Herligt!
Lena
 

Det var perfekt vejr til 1. test i vores rofarvand – god vind, høje bølger. Starten inde fra broen var med kraftig afdrift på grund af den kraftige vind, men det viste sig hurtigt, at båden var meget manøvredygtig, og da der blev givet ”ro væk”, bredte der sig smil helt op til ørerne på de ivrige roere - Wow - sikken fremdrift og i løbet af 0 komma 5 var der fuldt skub på den smukke nye båd. Turen gik i første omgang mod campingpladsen, med nogen spænding om, hvordan det ville gå ved styrmandsskift, der viste sig at kunne foretages uden problemer, og så måtte turen udvides til flyvepladsen. Fortsat store bølger - men den nye båd viste stor stabilitet, både i de stadig større bølger og ved skift nr. 2 ved flyvepladsen. Hjemturen blev på ryggen af bølgetoppe - stor stabilitet - nem at styre - høj fart (ca. 10 knob) og i løbet af ingen tid var vi tilbage ved anløbsbroen. Alle var enige om, at første test var meget vellykket på trods af hårdt vejr, og at vi vil se frem til at modtage og teste de næste både fra Vejle.

Hans

 

Den første toårers fra Vejle Yacht Service er lige på trapperne. og på torsdag ankommer de første Coastal-både, to toere. Leveringen af de øvrige Coastal-både ligger lidt længere ude i fremtiden. Ud over de to toere har vi bestilt to firere, den ene med rig til roning med to årer og den anden med fleksibel rigning, så den kan rigges til både to og en åre. Derudover har vi bestilt to single-både.

Mvh

René

Nyt medlem?

P6230029 2Frederiksværk Ro- og Kajakklub er en klub med mange forskellige medlemmer. Det fælles udgangspunkt er dog at vi gerne vil være sammen om at nyde naturoplevelserne på vandet på sikker vis. Uanset om vi ror inrigger/ outrigger eller kajak....eller begge dele.

Læs mere her