Udskriv

Begyndertur 2016

Skrevet af Jacob Køcher Skov.

Til alle kajakroere fra begynderholdet 2016.

I lighed med tidligere år vil der igen blive tilbudt en kajaktur med overnatning.Karlskrona

Turen starter fra Klubben lørdag d. 24.9 kl. 8.30 ( Mødetid ) og  alle har pakket og er klar til afgang kl. 10.00. Vi forventer at være hjemme i klubben Søndag d. 25.9 i løbet af eftermiddagen. ( CA. kl. 16.00. )  

Det vigtigste er, at man pakker vandtæt og i små poser. Når du pakker skal du ikke følge pakkelisten slavisk - den er vejledende. Du skal selv have sovepose og telt/bivuak med. Husk at du kun skal være væk én nat, så begræns dig. ( Der er ikke brug for hår-tørre eller krøllejern J )   

Vi sørger for: Frokost/aftensmad lørdag, morgenmad/frokost søndag. ( Fælles tilberedning )  Du må meget gerne have fyldt din termokande med kaffe / te når du møder lørdag morgen. Vi sørger også for Rødvin og ingredienser til Irish Coffee. Vil du have sodavand, danskvand, øl, chokolade eller ???- må du selv medbringe det. Vi sørger for gryder/fællesgrej. 

Vigtigt: Du skal medbringe to 2 liters vandflasker med vand, samt en vandflaske til ro-turen. Indtil nu har du som begynder kunnet låne klubbens paddelfloat og pumpe. Nu er kurset slut og derfor skal du anskaffe din personlige paddelfloat og pumpe.

Turen slutter når alle har hjulpet med at vaske kajakker og rengøre fælles udstyr i klubben søndag eftermiddag.

Som deltager er du forpligtet til at fortælle hvis der er noget instruktørrene skal vide, noget du er utryg ved, /  ikke ved hvordan du skal løse, eller ???. Vi vil gøre vores bedste til at det bliver sjovt, lærerrigt og hyggeligt og måske med til at I får lyst til at komme på flere ture. 

Vi forventer at du er i ”roform” (kan ro CA. 15 km. Pr. dag) og til sidst og ikke mindst, skal du være frigivet.

Du tilmelde dig pr. mail til Lars C. lch@atp.dk senest Torsdag d. 1.9. 2016. Når du tilmelder dig er det vigtig at du oplyser et mobil nr. så vi kan få fat i dig, hvis der er ændringer i planen i sidste øjeblik.

SIKKERHED: Vi skal også bruge et tlf.nr. til en pårørende der hjemme ( Mand/Kone/kæreste eller ??? ) i tilfælde af at der sker noget på turen, så vi er nød til at ringe hjem. ( det sker ikke J )

VI GLÆDER OS.

LOUISE. KLAUS. LARS L. OG LARS C.

Nyhedsbrev

Meld dig på nyhedsbrevet og modtag informationer direkte via mail.
.

Nyt medlem?

P6230029 2Frederiksværk Ro- og Kajakklub er en klub med mange forskellige medlemmer. Det fælles udgangspunkt er dog at vi gerne vil være sammen om at nyde naturoplevelserne på vandet på sikker vis. Uanset om vi ror inrigger/ outrigger eller kajak....eller begge dele.

Læs mere her