Udskriv

Medieomtale og billeder - Frederiksborg Amts Avis

Skrevet af Jacob Køcher Skov til .

Brand sætter sejlklub år tilbage

Der kan gå flere år, før Frederiksværk Ro- og Kajakklub er kommet sig efter den brand, der hærgede klubbens bådehaller for 14 dage siden. Op mod 100 kajakker og både blev totalt ødelagt. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

- Vi havde en bådebygger ud at kigge på vores indriggere (konkurrencebåde, red.). Nogle af dem kan måske laves, men det vil koste lige så meget som at bygge nye. Desuden er der fire års ventetid på sådan en båd, siger klubbens husforvalter, Hans Garde, der vurderer at skaderne løber op i cirka fire millioner kroner og dertil bådehallerne.....

Læs artiklen samt se billedeserien her: 

http://www.sn.dk/Brand-saetter-sejlklub-aar-tilbage/Halsnaes/artikel/159913 

fav brand